Wydarzenia lokalne – powiat trzebnicki.

Uczestnicy projektu realizują wiele interesujących inicjatyw lokalnych  – poniżej prezentujemy kilka przykładów. Organizatorom gratulujemy pomysłowości i determinacji w ich przeprowadzeniu : )

 1. Wycieczka po Żmigrodzie
  1. Organizator: Adam Nowak i PZERiI
  2. Data: 06.06.2015
  3. Cel: poszerzenie wiedzy Żmigrodzian nt. miejsca zamieszkania, rozwijanie tożsamości lokalnej, inicjowanie aktywności na rzecz społeczności lokalnej.
  4. Ilość osób: 40

6 czerwca odbyła się wycieczka po Żmigrodzie, którą poprowadził, dzieląc się swoją wiedzą historyczną o mieście, Paweł Becela. Głównym organizatorem był Adam Nowak i Żmigrodzkie Koło PZERiI. Wycieczka podzielona była na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich, zatytułowanego „Od kolejki wąskotorowej do najmłodszej z Trzech Wież”, uczestnicy mogli poznać interesujące miejsca, obiekty i związane z nimi osoby. Drugi etap wycieczki pt. „W arystokratycznym klimacie…”, dał możliwość poznania d.ziejów parku trasą od oranżerii, poprzez stawy i dalej śladami historycznych drzew aż do baszty, ruin zamku i trejaża, gdzie na wszystkich czekał przygotowany wcze.śniej piknik. Wycieczka była pierwszym etapem cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”.

 1. „Jak swoją moc wykorzystam na rzecz społeczności lokalnej?” – spotkanie warsztatowe dla kobiet
  1. Organizator: Paulina Dytko
  2. Data: 10.09.2015
  3. Cel: wzmocnienie grupy zaangażowanych kobiet i wzajemne motywowanie do wykorzystywania swoich umiejętności na rzecz aktywności lokalnej; wymiana doświadczeń; generowanie pomysłów na wspólne projekty mające na celu aktywizowanie kobiet w Gminie Żmigród
  4. Ilość osób: 17

W spotkaniu udział wzięło 17 kobiet – mieszkanek Gminy Żmigród. Podczas spotkania przeprowadzono warsztat psychologiczny mający na celu przyjrzenie się swoim mocnym stronom i ich analizę ich pod kątem możliwości rozwijania w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej. Kobiety wymieniały się swoimi doświadczeniami, motywowały się wzajemnie. Dość sporą część spotkania zajęło omawianie trudności, z jakimi spotykają się kobiety działając w swoich sołectwach. Efektem spotkania było wygenerowanie wspólnych pomysłów na dalsze działania projektowe na rzecz kobiet z terenu Gminy Żmigród.

 1. Skwer sołecki w Korzeńsku
  1. Organizator: Agnieszka Ptak
  2. Data: wrzesień 2015
  3. Cel: uporządkowanie, budowa sołeckiego skweru, zaangażowanie mieszkańców sołectwa Korzeńsko do wspólnego działania na rzecz swojej miejscowości,
  4. Ilość osób: 15

Zorganizowano kilka spotkań mających na celu skupienie uwagi mieszkańców wokół wspólnej sprawy skweru sołeckiego. Mieszkańcy wzajemnie motywowali się do wspólnej pracy. Zauważono, że ze spotkania na spotkanie w prace angażowało się coraz więcej osób.

 1. Edukacyjny maraton nocny
  1. Organizator: Katarzyna Dudziak
  2. Data: 07.2015
  3. Cel: integracja środowiska dzieci i młodzieży z sołectwa Bychowo, zwrócenie uwagi na potrzeby społeczności lokalnej, poszerzenie wiedzy o miejscowości
  4. Ilość osób: 10

Zorganizowano nocny maraton filmowo – edukacyjny dla dzieci i młodzież z sołectwa Bychowo. Maraton odbył się w świetlicy wiejskiej. W trakcie maratonu odbywały się gry i zabawy, a także turniej gier planszowych. Katarzyna zaangażowała dzieci do organizacji 70-cio lecia obchodów przesiedlenia mieszkańców ich wsi oraz dożynek gminnych. Przeprowadzono prelekcję edukacyjną nt. tego wydarzenia. Dzieci zaangażowały się w przygotowanie wystawy.

 1. Obchody 70-cio lecia przesiedlenia mieszkańców wsi Bychowo z zaangażowaniem dzieci i młodzieży
  1. Organizator: Katarzyna Dudziak
  2. Data: 31.08.2015
  3. Cel: integracja środowiska dzieci i młodzieży z sołectwa Bychowo, integracja międzypokoleniowa, zwrócenie uwagi na potrzeby społeczności lokalnej, poszerzenie wiedzy o miejscowości, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za swoją miejscowość,
  4. Ilość osób: 10 osób

Udało się zaangażować grupę młodzieży do organizacji obchodów 70-lecia przesiedlenia mieszkańców wsi Bychowo, połączonych z gminnymi dożynkami. Młodzież zgromadziła i przygotowała dekoracje i tablice informacyjne, które zdobiły wieś w tym ważnym dniu. Aktywnie włączyli się również w organizację odsłonięcia pamiątkowego kamienia.

 1. Konkurs fotograficzny „Róża w moim ogrodzie” w różanej Strupinie
  1. Organizator: Wacław Bienias
  2. Data: lipiec 2015
  3. Cel: rozbudzenie zainteresowania mieszkańców wyglądem miejscowości, wzajemne motywowanie do dbania o najbliższe otoczenie, integracja społeczności lokalnej.
  4. Ilość osób: 20 osób (zdjęcia) + 112 osób (głosowanie)

Strupina to niewielka wieś położona w gminie Prusice. Jest wsią tematyczną. Jej hasłem przewodnim jest róża. Mieszkańcy inicjują wiele wydarzeń wokół tej tematyki. Po raz pierwszy zorganizowano konkurs na zdjęcie pt. „Róża w moim ogrodzie”. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, zachęcił do działania. Stworzono album fotograficzny online, w którym zamieszczono zdjęcia mieszkańców. Mieszkańcy byli również zaangażowani w wybór najpiękniejszego zdjęcia poprzez głosowanie na fanpage miejscowości.


bychowo wystawa bychowo wystawa2 jak wykorzystam moja moc2 jak wykorzystam moją moc porządkowanie placu Korzensko wycieczka po zmigrodzie1 wycieczka po żmigrodzie wycieczka po żmigrodzie2 żmigród

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s