Relacja z debaty w Krzyżowej 3 października 2015.

3 października zorganizowaliśmy debatę skierowaną do reprezentantów społeczności lokalnej powiatu oławskiego i trzebnickiego. Wydarzenie to podsumowuje nasze dotychczasowe działania przeprowadzone w ramach projektu: zakończone cykle edukacyjne: Szkoła Liderów i Facylitatorów, szkolenia ogóle zorganizowane pod koniec 2014 r. w Żmigrodzie i Oławie, a także dwie konferencje open space.  Zastanawiając się nad miejscem organizacji debaty – wybór ograniczyliśmy do jedynego możliwego – Krzyżowej.  Doskonała lokalizacja, historyczne tło i wspaniała jesienna aura sprzyjały nam od początku.

Debatę rozpoczęliśmy punktualnie o 10:00 wprowadzeniem do tematu głównego: „Edukacja obywatelska przyszłości – czy potrzebujemy nowych kompetencji, aby rozwijać aktywne społeczności?”. Zarysowaliśmy zasady debaty, zdefiniowaliśmy kompetencje i zaprosiliśmy uczestników do indywidualnej refleksji przy odpowiedzi na pytanie: „Jakie kompetencje pozwalają mi angażować się w sprawy mojej miejscowości, gminy?”.  Odpowiedzi na to pytanie zapisywane były na kartkach i posłużyły do  zaaranżowanej na dalszym etapie rozmowy w parach.  Uczestnicy poproszeni zostali o dobranie się w pary, w których się jeszcze nie znają i rozmowę w oparciu o pytanie: „Skąd mam te kompetencje? jak je zdobyłem?” oraz „Jakie kompetencje powinni posiadać mieszkańcy, aby budować aktywne społeczności?” Był to moment debaty, który najtrudniej było nam przerwać… dyskusje były pogłębione, bardzo osobiste i przez to niezwykle ważne.

Następnie poprosiliśmy uczestników o połączenie się w większe grupy, których zadaniem wspólne określenie 4 kluczowych kompetencji. Nowopowstałe grupy rozpoczęły dyskusje w różnych miejscach Pałacu. Wypracowane kompetencje były prezentowane na forum kolejno przez reprezentantów grup i umieszczane na tablicy w centralnym miejscu sali. Ostatnim etapem wprowadzającym do dyskusji było dokonanie ponownego indywidualnego wyboru – uczestnicy za pomocą samoprzylepnych kropek określali najważniejsze ich zdaniem kompetencje. Ich lista przedstawia się następująco:

 • Chęć wspólnego działania, zaangażowanie – 18 
 • Umiejętność dialogu i współpracy – 14
 • Właściwa i skuteczna komunikacja; umiejętność rozmowy i słuchania – 13
 • Kreatywność – 11
 • Zdolność kompromisu – 8
 • Świadomość własnych praw – 6
 • Otwartość na zmiany – 6 
 • Entuzjazm – 5 
 • Lokalna tożsamość – 5 
 • Odpowiedzialność – 4 
 • Umiejętność wskazania wspólnego celu – 4 
 • Umiejętne wykorzystanie wiedzy i zasobów społeczności lokalnej – 3 
 • Otwartość – 2 
 • Szacunek i tolerancja – 2 
 • Umiejętność dobrej organizacji – 1 

Na podstawie przeprowadzonego „rankingu” prowadziliśmy moderowaną dyskusję. maksymalnie angażując w nią uczestników. Na jej podstawie można wysunąć następujące wnioski:

 1. W społecznościach lokalnych brakuje osób wychodzących z inicjatywą. Krąg osób inicjujących działania lokalne ogranicza się do określonego grona liderów.
 2. Niezbędna jest uczciwa i pogłębiona diagnoza potrzeb lokalnych, jakimi zasobami dysponujemy i na ile je wykorzystujemy?
 3. Kluczowe jest rozwijanie umiejętności delegowania zadań przez liderów lokalnych.
 4. W kontekście przyszłości – istotne jest rozwijanie i nabywanie nowych kompetencji cyfrowych.
 5. Niezwykle istotne jest również rozwijanie kompetencji interpersonalnych – rozmowy, słuchania, budowania więzi i trwałych relacji opartych o szacunek i zaufanie.
 6. Kluczowa jest umiejętność motywowania do współdziałania, zjednywania ludzi, argumentowania, sztuka rozwiązywania konfliktów.
 7. Ważna jest również umiejętność dzielenia się z innymi, sztuka osiągania równowagi pomiędzy tym co osobiste i wspólne.
 8. Jednym z najważniejszych wyzwań jest budowanie zaufania społecznego, a dalej budowanie więzi lokalnych i rozwijania dobra wspólnego.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w dyskusję i zechciały przyjechać do Krzyżowej. Mamy nadzieję, że spędzony czas w twórczej i przyjaznej atmosferze pozwoli wygenerować wiele cennych inicjatyw proobywatelskich!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s